sobota, 5 listopada 2016

O grawerowaniu drewna


Drewno to bardzo wdzięczny materiał do grawerowania laserowego.
Kiedy pierwsze lasery pojawiły się na rynku, jednym z zastosowań, robiącym największe wrażenie było grawerowanie bezpośrednio na drewnie. Do dzisiaj to się nie zmieniło. Grawerowanie w drewnie ciągle daje rezultaty robiące wrażenie na najwybredniejszych klientach.
Za pomocą lasera można drewno przecinać, wycinać z niego elementy (od kilku mm grubości do ok. 1 cm - zależnie od gatunku i twardości), grawerować, wykonywać na nim napisy i rysunki.


Każdy gatunek drewna ma swoje specyficzne właściwości, w związku z tym każdy graweruje się inaczej. Jedne lepiej inne słabiej. Mało tego - nawet kawałki drewna tego samego gatunku mogą grawerować się nieco inaczej. Zależy to od ich wilgotności, zawartości żywicy, układu słojów. Zasadniczo, twarde drewno o słabo zróżnicowanych słojach graweruje sie lepiej, dając wyraźny i dokładny rysunek. Miękkie drewno łatwo się graweruje, ale ponieważ na ogół ma mocno zróżnicowaną twardość słojów rysunek nie zawsze dobrze wygląda. Z wycinaniem jest podobnie - wszystko zależy od gatunku drewna i grubości.

Oto kilka przykładów:

1) drewno bukowe,

 nie widać na nim słojów, grawer jest bardzo dokładny i szczegółowy, ciemny i kontrastowy


 2) drewno brzozowe,

słoje prawie niewidoczne, grawer dokładny i szczegółowy, kolor jaśniejszy.
w przypadku sklejki brzozowej kolor może być bardzo jasny i mało kontrastowy



3) Drewno sosnowe. 

Tutaj słoje są wyraźnie zaznaczone. W miękkich miejscach laser graweruje głębiej i "ciemniej". W efekcie drobne litery są słabo czytelne. Można oczywiście użyć kawałka drewna o innym układzie słojów - takim aby były one mniej wyraźne. Rysunek będzie wtedy o wiele lepszy. Ale nie zawsze jest to możliwe. Inna sprawa, że można celowo wydobyć słoje bo daje to ciekawy efekt




Odcienie i zdjęcia

Jak widać poniżej na drewnie bez problemów można uzyskać odcienie szarości i delikatne przejścia tonalne. Można to wykorzystać do uzyskania ciekawych efektów oraz grawerowania zdjęć np na skrzynkach






 Często używanymi gatunkami są buk, brzoza, jesion, jawor, klon, lipa. Gatunki te mają słabo zaznaczone słoje, dzięki czemu grawerują się równomiernie. Dają wyraźny, kontrastowy rysunek. Większość z tych gatunków ma jasny- prawie biały, ewentualnie jasno brązowy kolor, i ciemniejszy kolor w miejscach wygrawerowanych (od ciemnego brązu do ciemnożółtego - zależnie od gatunku i konkretnego kawałka materiału).

Inne gatunki drewna

Dąb jest stosowany na podkłady i podstawy, ale ze względu na "ziarnistą" strukturę słojów często nie najlepiej się graweruje (nierówna głębokość). Bardzo często w importowanych wyrobach używany jest orzech: ciemny i wymagający barwienia grafiki na czarno aby uzyskać odpowiedni kontrast. Doskonałym materiałem jest drewno wiśniowe i różane dające bardzo ciemny rysunek. Używa się oczywiście wielu innych gatunków, w tym drewna egzotyczne. Sporadycznie używamy miękkiego drewna jak sosna czy świerk. Najczęściej wtedy, gdy celowo chcemy podkreślić obecność słojów. W niektórych przypadkach daje to niezwykły przestrzenny efekt.
Są też gatunki które do grawerowania się nie nadają. Próbowaliśmy kiedyś wykonać rysunek na drewnie hebanowym. Okazało się tak twarde że nawet przy pełnej mocy i najwolniejszej pracy laser ledwo był w stanie zaznaczyć jego powierzchnię. O wycinaniu nie było mowy, bo szczelina wycinana promieniem lasera miała ułamek milimetra głębokości. W dodatku naturalny czarny kolor drewna powodował zupełną nieczytelność rysunku.

 Płyta MDF i HDF


To często spotykane materiały drewnopodobne. Używa się ich do wyrobu paneli podłogowych, płyt meblowych, paneli ściennych, opakowań.
Ten rodzaj materiału również nadaje się do grawerowania. Stosowany jest przede wszystkim w stolarstwie meblowym, na panele ścienne i podłogowe. Ale zdarzają się też podkłady pod dyplomy i pamiątki sportowe wykonane z tego materiału. Przykładem mogą być podkłady stosowane do Grawertonu. Wierzchnią warstwę stanowi cieniutka folia z nadrukowanym wzorem. Naklejona jest na podłoże wykonane z czegoś co przypomina kolorem i własnościami twardą płytę pilśniową.
Przy grawerowaniu zdejmujemy tą warstewkę folii i pokazuje się brązowe podłoże. Nie zawsze jest to widok zadowalający każdego. Jeżeli chcemy podnieść walory ozdobne naszego produktu pozostaje zabarwić grawerunek podobnie jak barwi się drewno. Na zdjęciu niżej widać napis prosto po grawerowaniu - niezbyt kontrastowy, sprawiający wrażenie przybrudzonego- i zabarwiony na złoto zwykłą temperą.


Korek

Korek jest materiałem łatwym do grawerowania, o ile nie mamy zamiaru głęboko grawerować. Przy płytkim grawerowaniu można pracować bardzo szybko, z niewielką mocą lasera. Rysunek jest prawie czarny, bardzo kontrastowy. Najlepsze efekty można uzyskać jeżeli pracujemy na korku o gładkiej powierzchni, bardzo "zbitym". Korek luźny i porowaty też da się grawerować, ale "ziarnistość" takiego materiału powoduje utratę drobnych szczegółów.

O ile grawerowanie korka jest łatwe, to z cięciem są problemy. Przeciąć można tylko bardzo cienkie arkusze, a i tak krawędzie są czarne i zwęglone. Już 3-4 mm arkusz korka trudno jest przeciąć. Nie pomaga nawet kilkakrotne przejście lasera -powoduje tylko zwęglenie krawędzi.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz